Orriak

osteguna, azaroa 10, 2022

nik hura hiri "deuat/deunat", zein bái erabiltzen baitira an euren forma regular singularra

Atzo ikusten genuén hori oposizioa artén "deu(k)ot" objetu-singularra eta "deutzat/deutsat" objetu plurala:

Eta gauza da ze "deu(k)ot" horren kide plurala izanen zén "deutzot/deutsot", halatan non hauxe litzaké sorta plural osoa:

  • deutzut / deutsut
  • deutzot / deutsot
  • deutzuet /deutsuet
  • deutzet / deutset
zein, formalki bederen, bat datoz kin egungo mendebaldeko singularrak (zeini, leku eta adizki gehienetan, ez guztietan, gehitu zitzaieken "bukaerako "-z(a) > -s" pluralgile bat).

Baina, zéin izanen lirake azken adizki plural horien forma "regularrak"? Printzipioz, hauek:

  • deuzut/deusut
  • deuot
  • deuzue/deusue
  • deue 

eta hiri?

  • deuat
  • deunat

zein bai erabiltzen baitira an euren forma regular sigularra, are gehiago indártuz gure herenegungo hipotesia ezen mendebaldeko singularrak derivatu dirá tik ekialdeko pluralak.

Ikus serie hau:

[1805] [>>>]

3 iruzkin:

  1. Marcel Etchehandyk eginiko itzulpenean:

    http://amarauna.org/biblia/

    BILA HITZA baliabidea dago.

    Bila ezazu "diozut", adibidez.

    DIOZUT darabil Marcelek DIOTSUT adieraztekotz.

    Adeitsuki

    ErantzunEzabatu
  2. Zuberoako

    dereio = deio
    dereitzo = deitzo
    dereie = deie
    dereitze = deitze

    adizkiak integratzen ahal dira naffarreran. Bon, integraturik daude:

    derauo
    derautzo
    deraue
    derautze

    Esannahiak:
    dio
    dizkio
    die
    dizkie

    Hauek ere naffarrerazkoak dirade, ondokoekin batera:

    deutso
    deutsoz
    deutse
    deutsez

    Adeitsuki

    ErantzunEzabatu
  3. Oñatiko euskara:

    FAN = joan
    noia, hoia, DOIA
    goiaz, zoiaz, zoiazai, doiaz

    ERUAN = eroan, eraman
    doiat, doiak, doian, DOIA
    doiagu, doiazu, doiazue, doiai

    DOIA:
    1. doa
    2.daroa, darama

    Hemen argiro ikusten da nola hasieran NORI zena NORK izatera iragan den.

    Naffarreran (biak dira onak):

    doat = doakik
    doak = doakik
    doan = doakin
    [DOAco = doakio]
    doaku = doakigu
    doazu = doakizu
    doazue = doakizue
    doaTE = doaKIE

    Oñatin ZAIE esatekotz XATE erabiltzen dute.

    Adeitsuki

    ErantzunEzabatu