larunbata, azaroa 18, 2023

Bilatuz aditz-aukera sinpleagoak: "genegi = genegike" (obviatuz "-ke" sufijo potentziala)

Gaur egin nahi genuke ohartxo bat gain aditz-forma bat ("genegi" ordéz "genegike", non obviatzen dén "-ke" sufijo potentziala) zein den erabiltzen an azken sarreretako liburua (1920ko "Euskal-Zenbakiztia": ikus adibidez atzoko sarrera):

Hauxe forma:

genezake = genegike = geneike = geinke = genegi genei

zeinen versio tripersonalak geldituko lirakén honela:

genezaioke = geneioke = geinkio = geneio

zenezaiekete = zeneiekete = zeinkiete = zeneiete

non soilik erabiliko lirakén forma objetu-sigularrak (esan nahi baitá erabiliko liraké forma objetu-sigularrak kin objetu pluralak ere: ikus "J.L. Ormaetxea (2006): "...ez da oraingo ezaugarri bat, aspaldikoa baizik.""):

genezaizkioke = genezaioke = geneioke = geinkio = geneio 

zenezaizkiekete = zenezaiekete = zeneiekete = zeinkiete = zeneiete

Iruditzen zaigú beste aukera interesgarri bat noiz hala nahiago den (beti ere aukeran). [2180] [>>>]

Etiketak: ,