"di - guzu" (indikatiboa) → deiki - guzu > deikiguzu (potentziala)
Behin orainaldiko subjuntibo tripersonalak gogora ekarrita, gaur honatuko ditugú orainaldiko potentzial tripersonalak, zein regularki aterako lirakén abiatuz ti orainaldiko tripersonal indikatiboak:
Azken sarreretan ikusten ari gara nóla sortu forma subjuntibo regularrak eta, gainera, sinpleagoak zein "*ezan" forma subjuntiboak, eta orain aipatu nahi genituzké euren kide (adizki) potentzialak, zeinekin amaituko ginake zeházten honako puntua:
Gure ikuspuntutik, aisa egin liteke sinplifikazio hori an subjuntiboak eta potentzialak.Orainaldiko potentzialak zuzenean eta regularki lortuko liraké abiatuz ti forma indikatiboak, sinpleki ordéztuz hasierako "di-" (orainaldiko indikatiboa) kin "deiki-" (orainaldiko potentziala). Horrá adibide batzuk:
- di - guzu → deiki - guzu > deikiguzu = diezagukezu/diezazkigukezu
- di - ete → deiki - ete > deikiete = diezaiekete/diezazkiekete
Ikusten denez, hauek ere erabiliko liraké kin objetu singularrrak eta pluralak.
- di - ot → deiki - ot > deikiot = diezaioket/ditzazkioket
Bestela esanda:
- deiki + ohiko konkordantzia datibo eta ergatiboak
Etiketak: aditza, sinplifikatu













